طراحی و ساخت وب سایت موبایل طراحی و ساخت وب سایت موبایل

رتبه این آیتم
طراحی و ساخت وب سایت موبایل
رتبه 4 در 38 رای از 1 تا 5

آیا می دانستید در حدود 5.9 بیلیون کاربر با استفاده از موبایل خود وب را مرور می نمایند و به این تعداد هر لحظه اضافه می گردد!

در حدود 20% از کاربران موبایل وب را از طریق موبایل خود مرور می نمایند و این دلیل بسیار مناسبی می باشد که می بایست سایتی مخصوص مرورگر موبایل طراحی نمایید تا مرور سایت شما توسط مرورگر موبایل مناسب باشد.

شرکت های بزرگی نسخه موبایلی سایت خود را به همین دلیل طراحی نموده اند. در حال حاضر تعداد بسیار زیادی کاربر در اینترنت موجود است که توسط موبایل خود وب سایت ها را مرور می نمایند ولی تعداد سایت های کمی هستند که نسخه سایت مناسب موبایل دارند به طوری که سایت آنها در موبایل به راحتی قابل رویت باشد.

کارهای متفاوتی از طراحی سایت معمولی می بایست برای طراحی سایت مناسب موبایل صورت گیرد. مقاله حاضر به شما در طراحی سایت موبایل کمک خواهد نمود.

کاربران وب سایت موبایل

قدم اول در طراحی سایت مناسب موبایل آن است که بدانید چه شخصی سایت شما را مشاهده می نماید. کاربران وب سایت های موبایل اشخاصی هستند که زمان کمی دارند و معمولا پشت میز نیستند بنابراین می بایست دسترسی و ظاهر آن به گونه ای طراحی گردد تا کاربر سریع مطلب مورد نظر خود را بیابد.

تفاوت مرور سایت از طریق کامپیوتر و موبایل آن است که کاربری که سایت را از طریق موبایل رویت می نماید ممکن است در حال حرکت باشد.

اصول اولیه طراحی سایت موبایل

باید در نظر داشته باشید سایتی که برای کامپیوتر طراحی می گردد برای موبایل مناسب نیست، زیرا اصول و قواعد طراحی سایت برای کامپیوتر بر مبنای استانداردهای کامپیوترها می باشد که به عنوان w3c شناخته می شود.

مرورگرهای موبایل برای رویت مطالب با حجم پایین ایجاد شده اند بنابراین در طراحی سایت موبایل خود می بایست به حجم صفحه و میزان دیتاها دقت نمایید و سایت را در پایین ترین حجم ممکن طراحی نمایید

ساده ترین راه برای پیاده سازی وب سایت موبایل استفاده از قالب سایت فعلی شما می باشد که برای عرض و قالب موبایل طراحی شده باشد. در صورتی که قصد دارید این کار را انجام دهید می بایست تغییرات بسیاری در گرافیک و ساختار سایت خود دهید.

در اینجا اصول و قواعدی را برای طراحی سایت موبایل بیان می کنم که قبل از طراحی سایت می بایست به آن توجه داشته باشید:

 • در ایجاد ساختار سایت از css استفاده نمایید و سایت را با استفاده از دایو طرح ریزی نمایید و سعی نمایید حتی الامکان از جداول استفاده ننمایید.
 • ساده تر است که کد نویسی سایت را بر مبنای XML یا XHTML انجام داده باشید, برای کاراکتر ست از UTF-8 استفاده نمایید.
 • در نظر داشته باشید که سایت صفحه موبایل ها نیز با یکدیگر متفاوت می باشند سایت را به گونه ای طراحی نمایید تا در نسخه های مختلف عرض موبایل به خوبی پیاده سازی گردد و حتی المکان از عرض های ثابت استفاده ننمایید و عرض را به صورت درصدی مقدار دهید.
 • در نظر داشته باشید موارد مهم را حتی المکان در بالای صفحه قرار دهید. به دلیل کوچک بودن ابعاد صفحه موبایل مرور یک سایت توسط موبایل ممکن است زمانبر باشد آیتم های موجود در صفحه را به گونه ای ساده در اختیار کاربر قرار دهید.
 • برای انگشت طراحی نمایید. سایز لینک ها حداقل می بایست 30-40 پیکسل باشد و فواصل بین کلید ها را برای انگشت انسان حتما رعایت نمایید.
 • زمان دانلود را در نظر داشته باشید. از تصاویر پس زمینه استفاده ننمایید… زیرا ممکن است خوانایی مطالب را از بین ببرد. از گرافیک های کوچک در سایت استفاده نمایید و حتی المکان گرافیک کمتری استفاده نمایید. سایز تمامی آیتم های صفحه خود را به حداقل برسانید تا درخواست های http به حداقل برسد و سایت سریع تر بارگذاری شود.
 • فرم ها را از طریق تکت باکس ها انتخاب ننمایید و آن ها را از طریق رادیو و چک باکس ها طراحی نمایید. عناوین فیلدهای فرم را بالای فیلد کار نمایید و فرم را حتما به صورت تک ستونی طراحی نمایید. پر کردن فرم از طریق موبایل بسیار سخت می باشد آن را هر چه می توانید ساده طراحی نمایید.
 • در طراحی فرم ها فیلدهای فرم را حداقل طراحی نمایید و داده های ثبت شده کاربر را برای دفعه بعد در سیستم ثبت نمایید
 • اکثر مرورگرها از پلاگین ها و اکستنشن ها پشتیبانی نمی نمایند.
 • در پایان برای طراحی سایت موبایل این مطلب را در ذهن داشته باشید که کمتر بهتر است. سعی نمایید از گرافیک های بی مورد در طراحی سایت خود استفاده ننمایید

برای دانستن مطالب بیشتر در مورد طراحی سایت موبایل مطالب زیرا را مطالعه نمایید:

چگونه وب سایت موبایل طراحی نماییم

طراحی وب سایت موبایل دقیقا به مانند طراحی سایت کامپیوتر می باشد. هر دوی آنها ازHTML, CSS وJavascript پشتیبانی می نمایند و از طریق ابزارهای مختلف طراحی سایت ایجاد می گردند. همچنین اکثر مرورگرهای موبایل ازHTML5 و CSS3 پشتیبانی می نمایند فقط می بایست مواردی را برای سایت موبایل به تگ های صفحه اضافه نمایید.

تگ های مختلفی می بایست به <head> صفحه اضافه گردد تا مرورگر موبایل اطلاع یابد که این سایت برای موبایل طراحی شده:

<meta name="HandheldFriendly" content="True">
<meta name="MobileOptimized" content="320">
<meta name="viewport" content="width=device-width">

موارد بیشتری را در مورد تگ های متا می توانید در این بخش مطالعه نمایید.

همچنین برای آنکه نوع وسیله و ابعاد مرورگری که سایت را مرور می نماید را مشخص نمایید می بایست از اسکریپت php استفاده نمایید و فایل استایل مناسب را برای وسیله مورد نظر اجرا نمایید. راه حل های بسیاری برای پیاده سازی سایت موبایل وجود دارد. مهترین نکته آن است که سایت موبایلی خود را برای تمامی مرورگرهای موبایل طراحی نمایید و سایت را اختصاصا برای مرورگر خاصی طراحی نکنید. همینطور ابزارهای موبایل پیوسته در حال تغییر می باشند.

این مورد بسیار مهم می باشد که سایت موبایلی شما برای تمامی مرورگرها یکسان نمایش داده شود. برای آنکه سایت شما با تمامی مرورگرها سازگای داشته باشد می بایست سایت را بسیار ساده طراحی نمایید.

منابع

برای لیست کاملی از منابع موبایل,  کلیک نمایید.

قیمت های ما

تیم طراحی سایت دارکوب آماده است سایت موبایلی شما را طراحی نمایید و یا سایت موبایلی را از نسخه فعلی سایت شما ایجاد نماید. لیست قیمت ها در زیر آماده

قابلیت اولیه پیشرفته پیشرفته و سئو
طراحی صفحات وب سایت موبایل
یکپارچه سازی با سایت فعلی
تغییر خودکار سایز صفحه برای سایز های مختلف
نصب کد انتقال به صفحه ویژه موبایل
قابلیت ارسال ایمیل
قابلیت ارسال درخواست
قابلیت خاموش و روشن کردن موبایل
نقشه موقعیت
قابلیت ویدئو
سیستم آماد گوگل
نقشه سایت موبایل
ایجاد فرم ها  
سئو برای موبایل    
برنامه نویسی های خاص تماس بگیرید تماس بگیرید تماس بگیرید
اتصال به پایگاه داده ها تماس بگیرید تماس بگیرید تماس بگیرید
قیمت اولیه 500 هزار تومان 700 هزار تومان 1 میلیون تومان
در صورت نیاز به مشاوره تماس بگیرید      

در نتیجه

به طوری که می بینید می بایست در طراحی سایت موبایل موارد مختلفی دقت نمایید. اصول و قواعد طراحی سایت موبایل با اصول طراحی سایت کامپیوتر تا حدی متفاوت است. در صورتی که زمان کافی برای یادگیری سیستم کد نویسی برای موبایل را ندارید,   می توانید شرکتی را انتخاب نمایید تا کار طراحی سایت موبایل شما را انجام دهد

25-خرداد-1397

نویسنده این مقاله می باشد که از سال 1381 تا کنون در زمینه طراحی و بهینه سازی وب سایت فعالیت دارد.

شبکه اجتماعی های نویسنده اینستاگرام و لینکدین.

به اشتراک گذاری مطلب در

به اشتراک گذاری در فیس بوک به اشتراک گذاری در توئیتر به اشتراک گذاری در لینکدین

8 نظر

 • برجعلی دوشنبه, 20 آبان 1398 14:37 پست شده توسط برجعلی

  سلام مخوام کارم یک وب سایت درست کنم

 • بهروز شیبانی دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 00:13 پست شده توسط بهروز شیبانی

  می خواهم یک وب سایت بسازم

 • سبحانی پطرولیم سه شنبه, 29 اسفند 1396 10:07 پست شده توسط سبحانی پطرولیم

  تشکر از گروه شما دوستان عزیز

 • طیب انلاین جمعه, 04 اسفند 1396 11:43 پست شده توسط طیب انلاین

  برای وبلاگ ها چقدر هزینه داره....

 • اسداله مومبینی جمعه, 03 آذر 1396 01:20 پست شده توسط اسداله مومبینی

  سلام.من یه وب سایت آگهی/نیازمندیها میخوام که در موبایل و کامپیتوتر قابل رویت باشه. -شمااین کار رو انجام میدین؟ -این کار رو درچه مدت زمانی و باچه هزینه ای انجام میدین؟ پاسخ رو خصوصی ارسال کنید لطفا. متشکرم

 • فهیمه ذوالفقاریان پنج شنبه, 19 فروردين 1395 12:28 پست شده توسط فهیمه ذوالفقاریان

  با سلام من یک وب سایت برای موبایل میخواهم طراحی کنم که به صورت محلی localhostاجرا شود چکار باید بکنم؟؟؟

 • یزدان دوشنبه, 09 فروردين 1395 03:01 پست شده توسط یزدان

  ممنون بابت مطالب

 • afsane چهارشنبه, 16 بهمن 1392 19:07 پست شده توسط afsane

  Salam,man chetori mitoonam dar natayeje search dar google faghat saythaye mobile ra peyda kone? Batashakor ------------------------------ در صورتی که از موبایل برای جستجو استفاده نمایید معمولا سایت های موبایل به عنوان اولین سایت ها بالا میاد

يک نظر بدهيد

موارد ستاره دار الزامی هستند

طراحی سایت دارکوب | هاست دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد.
دارای مجوز از (سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران) ، (رتبه 4 شورای عالی انفورماتیک کشور) ، (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)
آموزشگاه طراحی سایت و سئو با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور افتتاح شد
دارکوب به عنوان شرکت خلاق توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزیده شد