بایدهای یک صفحه فرود خوب بایدهای یک صفحه فرود خوب

رتبه این آیتم
بایدهای یک صفحه فرود خوب
رتبه 5 در 1 رای از 1 تا 5

صفحات فرود یکی از مهمترین عناصر جذب کاربر دائم اند، با این وجود اکثر شرکتها به تعداد کافی صفحه فرود درست نمیکنند و حتی بعضیها حتی یک صفحه فرود هم ندارند. به جای اون، توجه بیشتری به صفحه اصلی سایت میشه. در هر حال صفحه اصلی هم اولین فضا در ویترین مجازیه که کاربر بهش وارد میشه.

عجیبه که تحقیقات نشون میده متوسط نرخ تبدیل به مشتری برای یک سایت بین 1 تا 3 درصده، یعنی کسر خیلی کوچکی از ترافیک سایت خرید انجام میدن. با این درآمد ناچیز چرا شرکتها برای چنین کار سختی هنوز به صفحه اصلی تکیه میکنند؟
صفحه فرود (که بهش صفحه جذب مخاطب هم میگن) برای هر وب سایتی یک ضرورت به شمار میاد. چون یه پلتفرم هدفمنده که قابلیت تبدیل درصد بیشتری از بازدیدکننده ها رو به کاربر دائم داره. به طوری که نرخ تبدیل به مشتری صفحات فرود به طور متوسط 5 تا 15 درصده. ولی متاسفانه اکثر اوقات زیر سایه صفحه اصلی یا صفحات محصولات دیگه قرار میگیرند.
علت این مسئله هم اینه که تا سالها، بازاریابها تمرکزشونو گذاشته بودند روی هدایت مردم به سایت شرکت و دیگه توجهی نداشتند که این بازدیدکننده ها چطوری باید سایت رو پیدا کنند و بعد از اینکه پیدا کردند کجا باید برن. اما امروز میدونیم که باید از طریق بازاریابی ایمیلی، کمپین های شبکه های اجتماعی، تبلیغات کلیکی و سایر روشهای آنلاین بازاریابی ترافیک رو جذب و به مکانهای مشخص (صفحات فرود)ی که حاوی پیام مناسب هر مخاطب اند فرستاد.
کار صفحه فرود اینه که به بازدیدکننده بگه شما میخواهید دقیقا چه کاری انجام بده و چرا باید این کارو انجام بده. با اینکه هنوز هم صفحه اصلی یا خانه سایت یه عنصر مهم سایت به حساب میاد، اما این صفحه معمولا روی انجام یک کار خاص تمرکز نداره و انبوهی از اطلاعات مختلف رو به بیننده عرضه میکنه (صفحات اصلی بر خلاف صفحه فرود روی یک هدف خاص تمرکز ندارند). صفحات اصلی سایت برای هدایت ترافیک عالی اند اما وقتی ما میتونیم خودمون نحوه رسیدن کاربرها به سایت رو مشخص کنیم، بهتره اونها رو به صفحه فرود بفرستیم، و اگه این کار درست انجام بشه میتونه جذب کاربر دائم سایت رو افزایش بده.
در حالی که صفحات فرود با نرخ تبدیل 5-15 درصدیشون بهتر از صفحات اصلی سایت عمل میکنند، باز هم میشه با رعایت نکاتی که تو این مقاله گفته میشه، این میزان رو افزایش داد. بیش از نیمی از مشتریان دارکوب با بکارگیری این نکات تونستند نرخ تبدیلشونو به 30-45 درصد برسونند.
برای اینکه ملموس تر باشه، مثلا اگه صفحه اصلی سایتتون 1000 بازدیدکننده داشته باشه، 30 تاش ازتون خرید میکنند. حالا اگه این 1000 تا رو به جای صفحه اصلی بفرستید به صفحه فرود، اونوقت نرخ تبدیلتون میشه 300 تا. کدوم یکی بهتره؟
اگه میخواهید بدونید چطوری میشه به چنین نرخ تبدیلی رسید، در ساخت صفحات فرود وب سایتتون نکات زیر رو رعایت کنید:

هیچ وقت از صفحه اصلی سایتتون بعنوان صفحه فرود استفاده نکنید

همونطور که پیشتر گفتیم، صفحات اصلی سایت پر از پیام های مختلف اند و در نتیجه بازدیدکننده ها تو این صفحات گم میشن. من پیشنهاد میکنم صفحه محصولات اصلی سایت رو هم صفحه فرود نکنید. حتی اگه فکر میکنید صفحه اصلی و صفحات فرعی سایتتون عالی طراحی شدند، باز هم یه صفحه فرود مجزا و اختصاصی درست کنید و از تبلیغات آنلاینتون، مشتریها رو به این صفحات بفرستید. اینطوری فروش و جذب مخاطبتون بیشتر میشه. چون هر صفحه فرود روی یک چیز تمرکز داره و کاربر رو فقط به سمت یک اقدام سوق میده.

صفحات فرود باید حاوی عناصر زیر باشند

یک تیتر اصلی و در صورت تمایل تیترهای فرعی
یک توضیح مختصر در مورد چیزی که قراره عرضه بشه
حداقل یک عکس یا فیلم کوتاه در مورد همون چیزی که قراره به مشتری عرضه بشه
(اختیاری) عناصر اعتبار بخشی به محصول، مثل نظرات مثبت و رضایتبخش مشتریها، لوگوی مشتریها یا نشان های امنیتی
از همه مهمتر، یک فرم برای جمع آوری اطلاعات. اگر به دلایلی نمیتونید روی صفحه فرود فرم بذارید، یک دکمه بزرگ درخواست برای اقدام بذارید که بازدیدکننده ها رو به صفحه بعد (پر کردن فرم) هدایت کنه.

مسیریابی اضافی رو حذف یا کم کنید

صفحه فرود فقط و فقط برای یک هدف استفاده میشه و اون تشویق بازدیدکننده ها به انجام یک اقدام مشخصه. وقتی بازدیدکننده ها روی صفحه ای فرود میان باید کاری کنیم که روی اون صفحه بمونند تا وقتی که اون اقدام مد نظر ما رو انجام بدن. حالا اگه روی این صفحه مسیریابی داشته باشید، ممکنه کاربرها بدون انجام اون اقدام، سرگرم صفحات دیگه بشن. پس مسیریابی اصلی سایت (فهرست) رو از صفحه فرود حذف کنید تا کاربرها از صفحه فرود خارج نشن.

هدف باید مشخص و ساده باشه

اطلاعات بیش از حد روی صفحات فرود نذارید. صفحه فرود باید واضح باشه که در مورد چیه و روشن کنه که میخواهید کاربر چی کار کنه. مقدار نوشته ها، عکسها، رسانه ها و لینکها رو فقط به چیزهای ضروری محدود کنید و محتوا رو طبق ساختار مناسبی منظم کنید تا به یک ترتیب منطقی قرار بگیرند. به خصوص درخواست برای اقدام (اینکه میخواهید کاربر چی کار کنه) باید برای کاربر کاملا شفاف و مشخص باشه.

محتوا رو با منبع قبلی کاربر هماهنگ کنید

چه کاربر از یک تبلیغ کلیکی وارد صفحه فرود بشه و چه از یه درخواست برای اقدام یه جای دیگه، در هر حال پیام صفحه باید با کل مسیر تبدیل مشتری هماهنگ باشه. یعنی مثلا اگه تو تبلیغ کلیکی گفتید "از لباسهای پاییزی ما دیدن کنید"، صفحه فرود هم باید دقیقا همین هدف رو داشته باشه. اگه پیام این دو با هم یکی نباشه، بازدیدکننده احساس میکنه اشتباهی اومده و خیلی سریع دکمه بازگشت رو میزنه.

شکست ها رو کم کنید

گاهی اوقات یه چیزهایی (یا گاهی نبود یه چیزهایی)، مسائلی رو بوجود میاره که مانع از انجام اقدام توسط کاربر میشه. این مسئله میتونه وارد کردن اطلاعات بیش از حد در صفحه باشه که منجر به گیج شدن کاربر میشه، وجود انیمیشنی که حواس کاربر رو از موضوع اصلی منحرف کنه، عدم وجود امنیت یا اعتبار کافی برای مشتری و غیره. کاری کنید تا بازدیدکننده هاتون به انتخابشون حس اعتماد داشته باشند و بتونن اطلاعاتشونو در اختیارتون قرار بدن. برای اینکه شکست ها رو کاهش بدید صفحه باید ساده باشه و کاربرها مجبور نباشند کلی مطلب بخونند، از عناصر اعتبار بخش مثل رضایتنامه مشتریها استفاده کنید، تعداد دانلودها/فروشها رو نمایش بدید تا نشون بدید این کالا یا فایل از سوی دیگران مورد پذیرش قرار گرفته، اگه از کاربر اطلاعات امنیتی مثل اطلاعات کارت بانکی شونو میخواهید نشان های امنیتی مثل نماد اعتماد الکترونیکی و ... رو روی صفحه بذارید و همونطور که قبلا اشاره کردیم پیام باید در کل مسیر تبدیل کاربر به مشتری یکی باشه.

روی ارزش تمرکز کنید

هیچ وقت برای دانلود یه جدول حقایق، یه صفحه فرود درست نکنید. صفحه فرودو باید برای گزارشهای باارزش درست کنید. یا مثلا برای "تماس با ما" صفحه فرود درست نکنید، اما برای یه راهنمای به درد بخور، نسخه آزمایشی رایگان از یه نرم افزار، ارزیابی یا نمایش اطلاعات میتونید صفحه فرود بسازید. وقتی چیزهای با ارزشی ارائه بدید، میتونید کاربرهای دائمی بیشتری جذب کنید و در طول زمان تربیتشون کنید تا آماده خرید بشن.

فقط اطلاعاتی رو که لازم دارید بپرسید

تعداد سوالات فرم هایی که روی سایتتون میذارید، مقدار مشخصی نداره اما یه قانون ساده براش هست: فقط چیزهایی رو بپرسید که خودتون یا تیم فروشتون واقعا بهش نیاز دارید. اگه لازم نیست رنگ موی کاربرهاتونو بدونید، نپرسید. از اطلاعات حساس یا محرمانه افراد سوال نکنید و هیچ وقت کلمه "تأیید" رو روی دکمه فرم بکار نبرید، و به جاش چیزی رو که کاربر قراره در ازای ارائه اطلاعات دریافت کنه بنویسید. مثلا بنویسید "اکنون دانلود کنید"، "گزارش رایگان خود را دریافت کنید" یا "به خبرنامه ما بپیوندید".

صفحه فرودهای زیادی بسازید

برای هر کمیپن یا پیشنهاد جدیدی که برای مشتریها دارید یه صفحه فرود درست کنید. هر چی تعداد صفحات فرودتون بیشتر باشه، فرصت های بیشتری برای تبدیل ترافیک بیشتر به کاربر دائمی و خریدار در اختیار خواهید داشت.

برای صفحات فرودتون قابلیت به اشتراک گذاری فراهم کنید

این یکی اختیاریه اما برای جذب ترافیک بیشتر به صفحات فرود، روش خیلی خوبیه. لینک یا ویجتهای اشتراک گذاری صفحات اجتماعی روی صفحات فرودتون بذارید تا کاربرها بتونن براحتی محتوای اونو با شبکه های شخصی خودشون به اشتراک بذارن و در مقابل ترافیک بیشتری روونه صفحه فرودتون بکنند.
صفحات فرودتونو ارزیابی کنید و از مواردی که تو این مقاله ذکر کردیم یه چک لیست برای خودتون تهیه کنید. صفحات فرود باید بتونن وب سایت شما رو به یه ماشین جذب کاربر تبدیل کنند، در این صورت میشه گفت اون صفحات فرود، صفحات مؤثری اند. فراموش نکنید که صفحات فرودتونو تست کنید تا ببینید کدومها بهتر براتون نتیجه میدن.


نویسنده این مقاله می باشد که از سال 1381 تا کنون در زمینه طراحی و بهینه سازی وب سایت فعالیت دارد.

شبکه اجتماعی های نویسنده اینستاگرام و لینکدین. پروفایل شرکت در گوگل پلاس

به اشتراک گذاری مطلب در

به اشتراک گذاری در فیس بوک به اشتراک گذاری در گوگل پلاس به اشتراک گذاری در توئیتر به اشتراک گذاری در لینکدین

1 نظر

  • لينک نظر باربری تهران چهارشنبه, 01 آذر 1396 01:57 پست شده توسط باربری تهران

    ممنون از مطالب مفیدتون اگه میشه یه تصویر با توضیحات بالا انتشار بکنید خیلی خوب میشه با سپاس

يک نظر بدهيد

موارد ستاره دار الزامی هستند

info [ at ] joomir.com
تهران، سعادت آباد، سرو غربی، کوچه آریا، پلاک 4، واحد 7
22083926 - 22085386 - 22082258
طراحی سایت دارکوب | هاست دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد