پرتال و طراحی پرتال چیست؟ پرتال و طراحی پرتال چیست؟

رتبه این آیتم
پرتال و طراحی پرتال چیست؟
رتبه 5 در 2 رای از 1 تا 5

پرتال وب سایت یه وب سایت با طراحی خاص است که اغلب به عنوان تنها نقطه دسترسی به اطلاعات استفاده می شه. همچنین می تونه یه کتابخونه ی محتوای شخصی و طبقه بندی شده باشه.  پرتال وب به هدایت مسیر جستجو، شخصی سازی، اعلان و ادغام اطلاعات کمک میکنه و اغلب ویژگی هایی مانند مدیریت وظایف، همکاری و یکپارچه سازی هوش تجاری و اپلیکیشن رو فراهم می کنه.

به عبارت دیگه وقتی شما یه وب سایت اطلاع رسان برای مخاطبای خاصی طراحی میکنین یه پرتال ساختین.

پرتالها اکثرا به شکل داشبوردهای مدیریتی ساخته میشن.

پرتال وب به عنوان «پرتال» شناخته شده است و اکثرا به این اسم میشناسنش.

پرتالها اغلب یه دید خاص و یه حس رو برای سازمان ها و شرکت ها بوجود میارن و همچنین کنترل دسترسی و رویه ها رو فراهم می کنن. اونها از پلتفرمهای مختلف مثل کامپیوترهای شخصی، گوشی های هوشمند و سایر دستگاه های الکترونیکی قابل دسترسی هستند. ویژگی های قابل توجه یه پرتال وب عبارتند از دسترسی به داده ها، محتوای شخصی، معاملات، امنیت، محتوای تولید شده و جستجو. پرتال قابلیت ارائه ی اطلاعات رو بر اساس کاربر داره. همچنین به کاربران این اجازه رو میده که اطلاعات پرتال رو داوطلبانه شخصی سازی کنن. دو نوع پرتال وجود داره: پرتال افقی و پرتال عمودی. پرتال افقی جامعه ی بزرگی از کاربران رو هدف قرار میده، اما پرتال عمودی مربوط به مطالب و اشیاء خاص تر است. پرتال ها نیز بر اساس نوع آنها طبقه بندی می شن، مانند پرتال های فضای بازار، پرتال های وب عمومی، پرتال های وب شرکت، پرتال های دانش و غیره.

پرتال قادر به مدیریت اطلاعات ساختار یافته و بدون ساختار است. برای کاربران سهولت راهبری و هدایت رو به همراه داره و برای شرکت ها صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها، بهبود بهره وری و ایجاد رابطه ی بلند مدت با کاربران رو ایجاد میکنه. یک پرتال می تونه اطلاع رسانی و سازگاری چند کانالی رو تسهیل کنه.  ورود به سایت در همه جای دنیا رو فراهم می کنه و در صورت نیاز یکپارچه سازی رو در سایر برنامه ها و سیستم ها ایجاد می کنه. همچنین قادر به ادغام و پشتیبانی از نوع خاصی از برنامه ها مانند پشتیبانی از تجارت الکترونیک، هوش تجاری و ... است.

به طور کلی اصطلاح پرتال به سایت های شناخته شده ی جستجو در اینترنت و سایت های راهبری اشاره میکنه که نقطه ی شروعی برای وب بازها در جهت کشف و دسترسی به اطلاعات در شبکه جهانی وب است.

پرتال های اصلی همان موتورهای جستجو بودن. گزاره ارزشی ابتدایی، ارائه یک متن کامل فهرست شده از محتوای سند و امکان استفاده از قابلیت های هایپرلینک ساخته شده در پروتکل های وب بود.

سایت های راهبری اینترنتی مانند یاهو، Excite، Infoseek، AOL، MSN، Netscape ،Netcenter و Lycosفازبعدی توسعه ی پرتالها رو نشون میدن. اصطلاح «پرتال اینترنتی» یا «پرتال وب» برای توصیف این سایتهای بزرگ استفاده شد زیرا بسیاری از کاربران از آنها به عنوان نقطه ی شروع وب گردی استفاده می کردن. اصطلاح "موتور جستجو" برای توصیف گسترده ی پیشنهادات ناکافی بوده است، هرچند جستجو و راهبری همچنان برای بسیاری از افراد آنلاین باز اهمیت داره. در مقایسه با موتورهای جست و جوی اینترنت اولیه، پرتال های اینترنتی یک رابط کاربری سازگارتر و راهنماتر رو ارائه می دن.

همانطور که این پرتال های عمومی اینترنتی همچنان در حال رشدن، بازار تکنولوژی پرتال به طور فزاینده ای روی تحویل اطلاعات شرکتها تمرکز می کنه. تکنولوژی پرتال از زمانی که سایتهای جستجوی عمومی برای اولین بار ساخته شد، به طور قابل توجهی بالغ شده اند.

 

قابلیتهای پرتال به شرح زیر است:

 

·        مدیریت محتوا

·        مدیریت و توزیع اسناد

·        مدیریت کاربران

·        توزیع محتوا با توجه به امتیازات کاربر و سطح دسترسی

·        تقویم رویدادها

·        مدیریت موجودی

·        کاتالوگ محصولات

·        تجارت الکترونیک

·        مدیریت سفارش

·        فروم ها

·        چت ها

·        وبلاگ ها

·        خبرنامه ها

·        فرم های بازخورد

·        خدمات مشتری

·        منابع انسانی

·        حسابداری

·        گردش کار

·        تعاملات بین کسب و کار

 

انواع پرتالها:

 

·        پرتال هوش تجاری

·        پرتال شرکتی

·        پرتال تجارت الکترونیک

·        پرتال B2B

·        پرتال های مدیریت محتوا

·        پرتال مدیریت دانش

·        شبکه های اجتماعی

 

ویژگی های اصلی پرتال:

 

·        امنیت

·        دسترسی به داده های مختلف

·        معاملات

·        جستجو کردن

·        تولید محتوا

·        محتوای شخصی

 

موارد پایین پرتال نیستند:

 

·        پرتال فقط یه وب سایت که معمولا توسط اطلاعات استاتیک مشخص می شن، نیست.

·        پرتال فقط یه اینترانت شخصی نیست.

·        پرتال فقط یه اکسترانتشخصی نیست.

·        پرتال فقط یه فرانت اند برای برنامه های کاربردی تجاری نیست.

·        پرتال فقط یه گروه کاری نیست.

·        پرتال فقط یه راه حل مدیریت دانش شخصی نیست.

·        پرتال فقط یه موتور جستجوی پیچیده نیست.

 

حالا که پرتال رو شناختیم باید درباره ی طراحی اون اطلاع پیدا کنیم:

به طور کلی، تمام پرتالها دارای ویژگی های مشابهی هستن که به کاربر اجازه می ده تا از محتوا و برنامه های موجود استفاده ی بهینه بکنه. شیوه ای که این توابع رو پیاده سازی می کنین، سودمندی و کیفیت طراحی پرتال تکمیل شده رو تحت تاثیر قرار می ده.

 

مزایای طراحی پرتال:

 

·        به دست آوردن مشتری های جدید

·        ساده سازی عملیات

·        کاهش هزینه های عملیاتی کسب و کار (اداری، آموزش، ارتباطات، مسافرت)

·        افزایش بهره وری کارکنان (گرفتن نتایج بهتر با منابع انسانی محدود)

·        بهبود تعاملات بین کسب و کار

·        یهبود همکاری بین بخشهای شرکت

·        بهبود خدمات مشتری

 

 

در اینجا چند عملکرد و ویژگی هایی که برای طراحی حرفه ای پرتال نیازه بدونید گفته میشه:

 

Ø     اشتراک محتوا و گروه ها

پرتال هایی با مخاطبان خاص اغلب اشتراک هایی برای محتوای آنلاین ایجاد می کنن که به گروه های خاصی از کاربران توزیع می شه. محتوای تخصصی، مشروعیت یا رسمی بودن پرتال رو تقویت می کنه و کاربر رو به برند پرتال بیشتر نزدیک میکنه.

 

Ø     سازماندهی و طبقه بندی

تعریف عوامل موفقیت در طراحی پرتال این است که آیا پرتال به درستی در گروه های محتوا سازماندهی شده است یا اینکه محتوا به راحتی پیدا و خونده میشه یا نه. بنابراین، شما ممکنه قبلا راهبری و ساختار دایرکتوری رو به دقت طراحی کرده باشین. عدم سازماندهی می تونه فاجعه ای برای سایت های پرتال با اطلاعات بالا باشه.

Ø     شخصی سازی

پرتال های با کیفیت به کاربران اجازه می دن تا تنظیمات خودشون رو شخصی سازی کنن. شخصی سازی می تونه صفحه ی اول سایت یا دایرکتوری سفارشی در ورود به سیستم یا برای اطلاع رسانی خودکار از ایجاد محتوای جدید در یک گروه خاص باشه.

 

Ø     اهمیت محتوا

پرتال ها به همان اندازه ی تامین محتواشون خوب هستن. بنابراین، صرف نظر از اینکه چقدر خوب بلدید محتوا رو از یه طراحی پرتال باکیفیت ایجاد کنید اگه بازدیدکنندگان محتوای شما رو نبینن، باختید.

 

Ø     اثربخشی

اگر در یک صفحه به محتوای زیادی احتیاج دارین، حاشیه ها و مرزهای صفحه رو کاهش بدید تا بتونید از هر جای اون برای گذاشتن محتوا استفاده کنید. کادر صفحه رو تا پنل برسونید و حدود 10 پیکسل از هم فاصله بندازید. از خطوط خوب و فونت های کوچک و بولد استفاده کنید و حدود 10 تا 15 پیکسل از حاشیه ی داخلی پنل رو برای فاصله انداختن متن از لبه های صفحه جا بذارید.

 

Ø     تصویر زمینه

تصاویر پس زمینه خوبن، اما مراقب باشید که چجوری از اونها استفاده می کنید. اگر خیلی شلوغ باشن و یا بیش از حد تکرار بشن، نتیجه نهایی چیز خوبی از آب در نمیاد. هنگام طراحی گرافیک پرتال، مراقب تصاویر برجسته باشید که ازشون استفاده نکنید. گرافیک وب دو بعدی ساده بسیار تمیزتر و حرفه ای تر به چشم میخوره. همیشه به یاد داشته باشید که در پرتالها به ویژه در وب سایت های اطلاعاتی پس زمینه هرگز نباید برای توجه بصری با پیش زمینه رقابت کنه.

 

Ø     راهبری آسان

ماهیت یک صفحه پرتال پر از لینک بودن اونه. با این حال، اکثر پرتال ها به زیر بخشها شکسته می شن و برای دسترسی آسون باید از طریق یک نوار راهنما به راحتی قابل دسترسی باشن. سعی کنید این لینکها رو در بالای صفحه یا پایین سمت چپ قرار بدید.

 

Ø     رنگها

رنگ، بخش مهمی از طراحی رابط است و طراحی پرتال هم از این قاعده مستثنی نیست. از استفاده از رنگ های روشن و خیلی تیره اجتناب کنید. اگر رنگ های روشن رو دوست دارید بهتره 10 تا 20 درصد از پس زمینه رو بهشون اختصاص بدید و یا از اونها برای بهتر دیده شدن زیرنویس ها و لینک ها استفاده کنید و سعی کنید از رنگ های خنثی برای جعبه ها و پس زمینه ها استفاده کنید؛ رنگ خاکستری تقریبا با هر طرح رنگی جوره.

 

Ø     گجتها

هر طراح وب جی کوئری رو دوست داره؛ این یک کتابخانه جاوا اسکریپت فوق العاده است و ما از اون برای تأثیر گذاری روی وب سایت های تجارت الکترونیک و وب سایت های CMS استفاده می کنیم اما این بدان معنا نیست که باید در هر وب سایت استفاده بشه. ابزارهای جاوا اسکریپت و اسکرولرها می تونن صفحات وب رو کند کنن و مشکلاتی رو برای مرورگرهای قدیمی تر وبسایت بوجود بیارن. اگه زیاد ازشون استفاده بشه یه کم بی ارزش میشن.

 

Ø     مشکلات احتمالی پرتال

بعد از راه اندازی پرتال ممکنه مشکلاتی خودشون رو نشون بدن که شما می تونید از تیم پشتیبان دارکوب برای رفع اون کمک بگیرید. البته بهتره قبل از راه اندازی پرتال باگهای اون رو برطرف کنید که قطعا روشهایی واسه حل کردن اونها وجود داره.

 

Ø     سئو و بهینه سازی

اگه پرتال شما مثلا خبری یا فروشگاهی باشه باید اصول سئو رو واسش رعایت کنید تا به بهتر دیده شدن سایتتون کمک کنه و در حقیقت توی جست و جو بالا بیاد.

 

Ø     طراحی پرتال سازگار با گوشی و تبلت

حواستون باشه که پرتالتون با گوشی های هوشمند و تبلت سازگار باشه. میدونید که اکثرا برای انجام کارهاشون از موبایل و تبلت استفاده می کنن پس باید پرتال شما برای این افراد که تعدادشونم کم نیست خوانا و جذاب باشه.

 

Ø     امنیت

فاکتور امنیت در طراحی پرتال بسیار مهمه. چون بدون اون ممکنه اعتماد مشتریان شما به محصولات یا خدمات ارائه شده کم بشه. ما دارکوبیا این اطمینان رو بهتون میدیم تا این فاکتور مهم رو برای طراحی در نظر بگیریم.

 

 

طراحی پرتال آسونه اما طراحی یه پرتال خیلی خوب، سخته . این به تجربه، خلاقیت و استعداد طراحی برای ایجاد یک منبع اطلاعاتی نیاز داره. پس اگه به فکر راه اندازی یکی از اونها افتادین میتونین رو کمک دارکوب حساب کنید.

26-مرداد-1396

نویسنده این مقاله می باشد که از سال 1381 تا کنون در زمینه طراحی و بهینه سازی وب سایت فعالیت دارد.

شبکه اجتماعی های نویسنده اینستاگرام و لینکدین.

به اشتراک گذاری مطلب در

به اشتراک گذاری در فیس بوک به اشتراک گذاری در توئیتر به اشتراک گذاری در لینکدین

يک نظر بدهيد

موارد ستاره دار الزامی هستند

طراحی سایت دارکوب | هاست دارکوب | دارکوب نام و علامت تجاری ثبت شده این مجموعه می باشد.
دارای مجوز از (سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران) ، (رتبه 4 شورای عالی انفورماتیک کشور) ، (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)
آموزشگاه طراحی سایت و سئو با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور افتتاح شد
دارکوب به عنوان شرکت خلاق توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزیده شد